Hemoroid Neden Olur?

Hemoroid; toplum arasında yaygın olarak basur adı ile bilinmektedir. Hemoroidin en belirgin özelliği; kanamalar ile kendini göstermesi ve ilerleyen dönemlerde kişilerin hareket edemeyecek derecede ağrılar hissettirmesidir. Birçok kişinin tuvalete çıkarken ağırlar yaşaması, dışkıladıktan sonra kan görmesi ve anüs bölgesindeki kaşınma, ıslaklık hissi ile birlikte tespit ettiği bir hastalık türüdür.

Hemoroidin genel olarak hastalar tarafından gözlemlenen en net belirtisi anüste şişme olarak tespit edilmiştir. Kişiler hastalığı doğru bir şekilde takip etmeseler dahi bu dönemde net bir şekilde hastalığı anlamak mümkündür. Anüs çevresindeki şişliklerin hissedilmeye başlaması hastalığın 2’nci evresinin sonunda 3’üncü evresinin başlarında görülmektedir. Bu evrede kişiye çok kolay bir şekilde müdahale edilebilmektedir. Hatta bazı kişilerde ilaç tedavisiyle sorunun ortadan kalkması sağlanabilmektedir. İlaç tedavisine yanıt vermeyen kişilerde cerrahi müdahaleler ile sorunun ortadan kalkması ve tekrarlanmaması mümkündür. Hastalığın kabızlık gibi nedenlere bağlı olarak tekrardan yaşanmaması adına kişinin sindirim sisteminin düzeltilmesi mutlaka tavsiye edilmektedir. Sindirim sisteminden kaynaklı olarak sürekli kabızlık yaşıyorsanız;öncelikle yeme alışkanlıklarınıza dikkat etmeniz gereklidir. Yemek seçimleriniz ile ilgili bir sorun yoksa; bağırsak sistemi üzerindeki problemleri halletmeniz gerekecektir.

Hemoroid tanısı

Kısaca hemoroid olan kişide oluşan durumu anlatmak gerekirse; bu kişilerde anüs bölgesindeki damarlar genişler ve şişer. Bu nedenden dolayı kişiler her dışkı yapma sırasında ağrı çeker. Genişleyen damarlar dışkılama sırasında şişer ve şişen damarlar dışkının, dışarıya çıkmasına engel olur; bu da kişinin fazla ıkınmasına ve damarların daha fazla gerilerek daha fazla genişlemesine neden olur. Özellikle hamile kişilerde ve aşırı kilolu kişilerde hemoroid çok daha sık görülen bir durumdur. 50 yaşına gelmiş kişilerin çoğunda bu hastalığın görüldüğü gözlemlenmiştir.

Hemoroidin en büyük şikayetlerinden birisi kanamalardır ve kanamalar oldukça risklidir. Makat bölgesi hijyenik bir bölge olmadığı için her an enfekte olma ihtimali vardır. Hastalığın ilerleyen dönemlerinde kişilerin bu kanamaları durdurması dahi mümkün olmayabilmektedir. Kanamalardan dolayı kişilerin ölme riski demevcut ihtimaller arasındadır. Bu durumun nedeni ise basınç sonucu şişen damarlardan kaynaklıdır. Şişen damarlara baskı yapan dışkı; zaman içerisinde damarların tahrip olmasına neden olmaktadır.

Kişilerin kabız olması ile birlikte zaman zaman gördükleri kan olası bir durumdur ve normal karşılanır. Kabızlık süreniz uzun sürüyor ve buna bir de kanamalar ekleniyorsa hemoroidin en önemli belirtilerinden birini elinize tutuyorsunuz demektir. Ağrılı bir şekilde tuvalette gidiyorsanız ve bunun devamında dışkılamada zorlanıyorsanız, dışkılamadan sonra dışkınızda ya da peçetede kan görüyorsanız; hemoroidin birinci evresinde olmanız mümkündür.

Hemoroidin nedenleri

Hemoroid belli başlı nedenleri dayanan bir hastalıktır.

Aşırı kilolu olmak
Kişinin vücut ağırlığı normal sınırlar üzerine çıkmışsa, bu durum makata yakın bölgelerdeki damarların basıncını arttırır. Kişinin zayıflaması ile birlikte bu basınç azaldığı için basur riski de ortadan kalkmaktadır. Aynı zamanda obez kişilerin beslenmesine bakıldığında  sağlıksız beslenmenin; sindirim sistemini bozduğu gözlemlenmiştir ve bu durum obez kişileri basura daha müsait hale getirmektedir.

Kronik kabızlık
Bu durum kişilerin yeteri kadar lifli yiyecekler tüketmiyor olması ile birlikte ortaya çıkar. Kronik kabızlık yaşayan kişilerin aynı zamanda yeteri kadar sıvı almadığı da gözlemlenmiştir. Beslenme düzeni sağlıklı bir hale geldiği zaman kronik kabızlık da ortadan kalkacaktır. Ancak uzun süre yaşanan kabızlık damarlarda esnemelere neden olacak ve bu da genişlemelere yol açacaktır.

Ikınma
Kronik kabızlık sonucunda görülen bir durumdur. Kişiler rahat bir şekilde tuvalete çıkamadıkları için bu süreç içerisinde ıkınmak zorunda kalırlar. Ikınmak damarlara daha fazla basınç gitmesine neden olmaktadır. Basınç da damarların tahrip olmasına sebep olur. Sindirim sistemi normal olan kişilerde ıkınma ihtiyacı oldukça az iken kabız olan kişilerde sık sık ıkınma isteği ortaya çıkmaktadır. Kabız olma durumunun ortadan kalkması halinde bu kadar fazla ıkınmaya da gerek kalmayacaktır.

Kronik ishal
Yani kişinin sık sık ishal olması durumudur. Bu durum anüsün çevresinde tahriş oluşumuna sebep olur ve kabızlık gibi ishalde aslında bir basur sebebidir. İshal; kabızlıktan daha çok bu bölgeye kan pompalanmasını neden olur; bölgedeki damarlarda kanın yoğunlaşmasına ve basıncın artmasına sebep verdiği için damarlar zarar görür. Bu nedenle damarlarda çatlakların oluşması dahi mümkündür.

Ağırlık kaldırma
Hemoroid tedavisi gören birçok hastanın yanı sıra ağırlık kaldırmak birçok hastalığın da tetikleyicisi niteliğindedir. Genel olarak kişilerin ağırlık kaldırmıyor olması eğer ağır ürünler kaldırıyorsa da doğru bir şekilde ürünü kaldırılması gerekmektedir. Ağırlıkları bilinçsiz bir biçimde yanlış kaldırılan; ağır yüklerin kasları sündürmesine neden olurlar ve bu durum anüs bölgesinde bulunan kasları da etkilemektedir.

Hamilelik
Hemoroid bölgesindeki damarlarda basınçlar artar ve hamilelik döneminde kabızlığında yaşanması ile birlikte anne adayının hemoroid hastası olması mümkün bir hal alır. Özellikle yapılan araştırmalar sonucunda anne adaylarının 28 haftadan itibaren sıklıkla hemoroid sorunu yaşadıkları gözlemlenmiştir.

50 yaşını geçmiş kişilerde hemoroid gözlemlenmesi tıbbi olarak normal karşılanmaktadır. Bu kişilerde genel olarak vücut dokularının bozulmasına bağlı basurlar görülmektedir. Bu durumda kişilerin hemoroid olması normal kabul edilir.
Ailesinde basur hastalığı olan kişilerde basura yatkınlık daha fazladır.Tıbbi olarak bu durum kan damarlarının yapısının zayıf olması olarak yorumlanmıştır.
Uzun süre oturan kişilerde basura yakalanma ihtimali daha fazla gözlemlenmiştir. Bunun nedeni de oturan kişilerin bağırsak sisteminin daha yavaş çalışması ve kabızlığa daha uygun bir hale gelmesidir.
Hemoroidin nedenlerinden birisi de ters ilişki yani anal yolla yapılan cinsel ilişkidir. İlişki sırasında bu bölgede bulunan damarlar zarar görebilir ve kişinin hemoroid sorunu yaşamasına neden olabilir. Bazı durumlarda bu bölgede damar yırtılmaları da oluşabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.