Hemoroid Nedir ?

Latince kökenli olan hem (kan) ve roos (akış) kelimelerinden türetilmiştir.  Tıp dilinde hemoroid, halk tarafından bilinen adıyla “basur-mayasıl”dır. Ülkemizde çok sık rastlanan fakat kişilerin genellikle doktora geç başvurdukları bir hastalıktır.  Makattaki damarsal yapıların genişlemesine denir.

Bu hastalığın öyküsü, insanlık tarihi ile paralel bir çizgidedir: Milattan  önce 1500-1700 yılları arasında akasya yapraklarını kaynatıp keten bezi ile anüse yerleştirerek tampon uygulaması ile hastanın hızla iyileşeceği düşünülmüş.

Hemoroid (basur) hangi yaşlarda görülür?

En sık görüldüğü yaşlar 65-74 yaşlar arası olup 75 yaşlarından sonra azalmaktadır. Yirmi yaşın altında pek görülmemektedir. Cinsiyet dağılımı farklılık göstermemektedir. Kadın ve erkeklerde yaşlara göre görülme sıklığı benzerdir. Sosyoekonomik dağılım göstermemektedir. ve ailesel yatkınlık yoktur. Coğrafi dağılım özellik göstermemektedir. Kırsal alanda yaşayanlar da biraz daha sıktır. internal hemoroid, eksternalden daha sıktır.

Evre 1′ de internal hemorid daha belirgindir, ancak prolabe (dışarıya çıkmış) olmaz. Semptomlarında ise; rahatsızlık hissi ve ağrısız kanama olabilir. 2’nci evrede,

1. Derece Hemoroid: Anal kanaldadırlar, ıkınmakla dentat line ı geçebilir. Prolabe değildirler (anüsten dışarı çıkmazlar).
2. Derece Hemoroid: Anüsten dışarı prolabe olur (çıkar) ama kendiliğinden geri gider.
3. Derece Hemororid: Anüsten dışarı prolabe olur (çıkar), içeri elle itmek gerekir.
4. Derece Hemoroid: Anüsten dışarı prolabe olur (çıkar), elle içeri itilemez,  oldukça ağrılıdır.
Prolabe Uterus (Uterus Prolapsusu): Pelvik taban kasları zayıfladığı zaman uterus vajenin içine doğru kayar (düşer) bazan vajenden dışarıya çıkar. Pelvik taban kasları özellikle zor vajinal doğumlara bağlı olarak zayıflar.

Hemoroid Tedavisi

Diyet kontrolünden ilaç tedavisine kadar birçok tedavi yöntemi vardır.  Tedavide başarının ilk kuralı doğru tanı ve altındaki nedeni ortaya çıkarmaktır. örneğin; bir hasta rektal kanama yakınması ile başvurmuşsa kanama rengi mutlaka sorgulanmalıdır. Eğer kanama parlak kırmızı renkte ise hemoroide bağlı olabilir.

Hafif veya erken ve sınırlı olgularda hemoroidler herhangi bir ilaç kullanmadan basit konservatif önlemlerle tedavi edilebilir. örneğin; günde 3-4 kez 15 dakikalık sıcak su oturma banyoları ve perianal bölgenin sabunlu su ile temizlenmesi semptomları azaltabilir. Ancak hemorodial hastalık yönetiminde asıl önemli olan oluşumunu önlemektir.

hemoroid hastalığının oluşumunu önlemek için;

Kabızlığın önlenmesi, defakasyonun ertelenmesi
Lifli gıdalar içeren diyet programı
Yeterli sıvı alınmaması
düzenli egzersiz yapılması ve uzun süreli oturmamak

hemoroidler iç ve dış olmak üzere ikiye ayrılır. Dış (eksternal) ve İç (İnternal).

Eksternal

İnternal: Genellikle ağrısızdır. Ancak ileri seviyede trombüsler nedeniyle ağrı olabilir.

derecedeki aşamada kanaması var, fakat elle içeri itilemez. Oldukça ağrılıdır. Hatta, Napolyon hemoroid atağı geçirdiğinden dolayı şiddetli ağrısı nedeniyle ordusunun başına geçememiştir. Waterloo savaşını kaybetmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.