Kıl Dönmesini Engellemek İçin Nasıl Önlem Alınır?

Kıl dönmesi; dünya genelinde yüksek oranla erkeklerde görülen bir hastalıktır.

Kıl dönmesinin erkeklerde sık görülen bir hastalık olması, kadınlarda görülmeyecek bir hastalık olduğu anlamını taşımamaktadır. Genel olarak kıl dönmesi; saç dökülmesi yaşayan kişilerde sık rastlanan bir durumdur. Saçtan düşen kıl; makata düşer ve burada kuyruk sokumuna yerleşir. Kuyruk sokumunda zaman içerisinde deri altına giren kıl; büyümeye başlar. Deri altında olmaması gereken bir oluşum olduğu için vücut bu duruma tepki verir ve bu bölgede apse oluşumu görülür.

Hastalığın ilk aşamasında kılın girdiği yerde bir çukurlaşma oluşmaktadır. Gözle görülür bir çukurlaşma olduğu için bu işaret ile birlikte; kişilerin hastalığıilerlemeden tespitini sağlaması çoğu zaman mümkündür. Hastalık ilerledikçe kişinin vücudunda oluşan enfeksiyon dışarı doğru yayılmaya başlar ve zaman zaman kişi iltihaplı akıntılar yaşar. Bu akıntılara çoğu zaman kişinin iç çamaşırında kendini net bir şekilde gösterebilmektedir. Sessiz bir hastalıktır ancak doğru bir şekilde takip yapılmazsa kişi için zor bir süreç başlayacaktır.

Kıl dönmesinin sebepleri

Kıl dönmesinin sebeplerini ele alındığı zaman;

  • Kişilerin genetik yatkınlığı bu hastalıkta önemli olduğu gözlemlenmiştir
  • Ailesinden bir kişide kıl dönmesi görülen kişinin diğer aile bireylerinde de kıl dönmesi görülme oranı fazladır
  • Hastalığının hijyen ile doğrudan alakası vardır; özellikle ameliyat olan kişiler hijyen kurallarına çok daha fazla dikkat etmelidir.
  • Klasik bir yöntem ile ameliyat olan kişilerde hastalık; tedavi edilmesinden 5 yıl sonra yeniden görülme ihtimali olan bir hastalıktır. Klasik ameliyat yöntemleri ile tedavi olan kişilerde; hastalığın tekrar etme oranı yapılan araştırmalarda %40 arasında gözlemlenmiştir.

Kıl dönmesinden korunmak için dikkat edilmesi gereken hijyen kuralları nelerdir?

Kıl dönmesi olmak istemiyorsanız mutlaka hijyen kurallarını ön planda tutmanız gerekmektedir.

Kişilerin kuyruk sokumu bölgesinde banyoda sert bir şekilde liflemesi burada herhangi bir saç kalıntısının varlığını engelleyecektir.
Bölge mutlaka basınçlı bir su ile yıkanmalıdır.
Kişilik taharet alması, hastalıktan korunmada etkili bir yöntemdir.
Kişinin iç çamaşırlarının mutlaka en fazla 2 günde bir değiştirilmesi gerekmektedir.
Özellikle yaz aylarında kuyruk sokumu temizlenmesini daha çok dikkat edilmesi gereken bir durumdur.
Gerekli görülmesi halinde kuyruk sokumu ıslak mendille temizlenebilir.
Vücudumuzda kıl oranının fazla olduğunu düşünüyorsunuz; tüy dökücü kremler ile kuyruk sokumunda gerçekleşebilecek kıl dönmelerini engelleyebilirsiniz.
Kişilerin atletini çamaşır içerisinde sokmaması önemlidir.
Makat bölgesindeki fazla kıl varsa çeşitli operasyonlardan yararlanarak bul kılların azalması sağlanabilir.
Ancak bu önlemler alınsa da hastalıktan korunmak kesinlikle yüzde 100 mümkündür demek doğru olmayacaktır. Bu önlemleri alarak hasta olma ihtimalinizi büyük bir oranda düşünürsünüz. Hastalık ile ilgili belirtileri görmeniz halinde; hastalığın ilerlememesi için mutlaka bir uzmandan yardım almanız gerekmektedir.Hastalığının ilerleyen dönemlerinde kişinin küçük bir cerrahi müdahale ile sorundan kurtarılması mümkündür. Bu önlemlerin alınması hem ameliyat öncesinde hangi ameliyat sonrasında önemlidir. Ameliyat sonrasında bu önlemlerinin alınması halinde kişinin yeniden kıl dönmesi olma ihtimali daha da azalacaktır.

Kıl dönmesi olmamak için yapılması gerekenler

Kişilerin kıl dönmesi yaşamaması adına kendi kıl tipini tanıması önemlidir. Kıl tipiniz ilerleyen dönemlerde kıl dönmesi yaşamanıza neden olabileceği için bu bölgedeki kılları temizlemeniz önemlidir. Erkeklerin dar iç çamaşırlarından uzak durması kıl dönmesi olmamak adına önemli bir detaydır. Bu sayede düşen kılın sıkışarak, derinin alt katmanına itilmesinin önüne geçilir. Kilo almak da kişilerin kıl dönmesi olma olasılığını arttırdığı için dikkatli davranmak gerekmektedir. Tabii ki kişilerin alacağı önlemler sadece; kişinin kıl dönmesi sorunu yaşamadan önceki hayatı için geçerli değildir. Kişiler ameliyatlardan sonra da bu önlemleri almalıdır.

Her ameliyat sonrasında kişinin 5 sene boyunca kıl dönmesine yatkınlık gösterdiği görülmüştür. Aile bireylerinden birinde kıl dönmesi görmeniz halinde hijyen kurallarını maksimuma seviyeye çıkarmanız özellikle, çamaşır değişimini arttırmanız gerekmektedir. Kıl dönmesi yaşayan bireylerin atlet giymeye çok daha fazla özen göstermesin gerektiği gözlemlenmiştir. Bu detaylar hastalıktan korunmalarına yardımcı olacak en önemli unsurlar olarak ele alınabilir. Önlemler alınmasına rağmen hastalığın gelişmesi durumunda kişiler çekinmeden doktor kontrollerini yaptırmalı ve hastalığın ilerlemesini önlemelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.