Hemoroid; kişinin anüs bölgesinde damarlarda görülen bir rahatsızlıktır. Hemoroidin ilk döneminde teşhis edilmesi çok rahat bir şekilde tedavi imkanı sağlarken, ilerleyen dönemlerde teşhis edilmesi halinde ciddi problemler yaşanabilmektedir.

Hemoroid oldukça yaygın görülen bir hastalıktır ve neredeyse her 5 kişiden 4’ünde rastlanan bir hastalıktır. Sık rastlanan bir hastalık olmasına rağmen kişilerin çok fazla utandığı bir hastalıktır. Kişiler bu durumdan kaynaklı olarak muayeneye gitmek istemezler.Özellikle kadınların hemoroid muayenesinden fazlasıyla çekindikleri bilinmektedir.

Hemoroid üç şekilde  muayene edilen bir hastalıktır

1’inci aşamada yaşamında yapılan muayenede doktor öncelikle anüsün dış kısmında oluşan şişlikler var mı diye incelemelerde bulunur.
2’nci  birinci aşamada bir sorun görülmemesi halinde uygulanır. Anüs içerisinde herhangi bir meme oluşumu var mı diye kontrol edilir. Bu kontrol parmak yardımı ile gerçekleştirilmektedir.
3’üncü aşamada da anoskop ile anüs içerisine bakılır ve damarlarda herhangi bir tahriş var mı diye kontrol edilir.
Yapılan muayeneler sonucunda kişinin hangi evrede olduğu ortaya çıkar ve buna bağlı olarak tedavi yöntemi geliştirilir.ÜCRETSİZ MUAYENE TALEP FORMU


Ücretsiz muayene olmak için formu doldurmanız yeterli olacaktır.Hangi doktora ve bölüme gitmeliyim?

Kişilerin hemoroid olması durumunda ya da bu durumdan şüphelenmesi halinde; mutlaka bir doktora gitmesi gerekmektedir. Genel olarak hastanelerde ilk muayene cerrahi uzmanı tarafından yapılmaktadır ancak sizin ciddi anlamda şüpheleriniz varsa proktoloji bölümüne başvuru yapmanız gerekmektedir. Burada sizi alanında uzman bir kişi muayene edecek ve sorunu hızlı bir şekilde çözecektir.

Hemoroid Tedavisinde Kullanılan Yöntemler

Basur zaman içerisinde geçebilecek bir hastalık değildir. Bu nedenle mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. Kişilerin kulaktan duyma bilgilerle kendine tedavi uygulamaya çalışması son derece yanlıştır. Çünkü hangi evrede olduğunuzu bilmeniz mümkün değildir. İçeride bulunan bir hemoroidin dışarıda bulunan bir hemoroide göre farklı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Birçok internet sitesinden elde edilen bilgiler ya da kulaktan duyma yöntemlerle hastalığa müdahalede bulunmaya çalışılırsa; bu durum sadece kişinin tedavi sürecinin uzamasına hatta hastalığında kötüleşmesine neden olacaktır.

Hemoroid belli nedenler sonucunda oluşan bir hastalık olduğu için mutlaka kişinin öncelikle sebepleri ortadan kaldırılması gerekmektedir. Sebepleri ortadan kaldırılmasının ardından hemoroid ile ilgili tedavinin de yapılması gerekmektedir. Kişi kabızsa ve bu uzun bir süredir devam ediyorsa öncelikle kabızlığın neden kaynaklı olduğunun ortaya konulmalı ve tedavi edilmesi gerekmektedir. Sindirim sistemi ile ilgili problemler ortadan kalktığı zaman hemoroidin de oluşma nedeni de ortadan kalkacak demektir. Hemoroid için hastalığın geldiği duruma göre çeşitli tedavi yöntemleri vardır;

Kişinin hemoroid ile ilgili ağrılar çektiği gözlemleniyorsa bu durumda ağrı kesici ilaçlar verilerek tedavi süreci başlatılır. Bazı kişilerde hemoroid ağrıları çok yüksek seviyelerde olabilir; ağrıdan dolayı uyuyamayan hatta yürüyemeyen kişiler dahi gözlemlenmiştir.

Çok yoğun ağrı çeken kişilerde sıcak suya oturma tavsiye edilmektedir. Kişilerin sürekli olarak ilaç kullanması yararlı olmadığı için kişilerin kendine rahat bir ortam hazırlamasını ve sıcak su içerisinde oturarak hemoroid ağrısının dinmesini beklemesi söylemektedir.

Kişinin lifli gıdalar tüketerek kabızlığı geride bırakması gerekmektedir.

Hemoroidin en önemli yardımcılarından biri de hijyendir; bu bölgede oluşan yaralar sonucunda herhangi bir enfeksiyon meydana gelirse, kişinin bağırsak sisteminde yayılması ve bağırsak sisteminde vücuduna yayılması oldukça kolay olacaktır.

Bütün bu yöntemlerin yanı sıra cerrahi yöntemler da bulunmaktadır. Eğer kişinin hemoroidi ilaç tedavisi ile geçirilemeyecek durumdaysa ve sindirim sistemi düzenlenmesine rağmen toparlanamayacak haldeyse cerrahi müdahalelere başvurmak gerekir. Gelişen tıp teknolojisi sayesinde artık ameliyatsız bir şekilde hemoroid tedavisinin yapılması da mümkündür.

2 çeşit basur ameliyatı bulunmaktadır:

  • Vücutta kesikler açılarak yapılan
  • Ameliyatsız yöntemler

Kesikler ve narkoz eşliğinde yapılan basur tedavisi

Klasik ameliyat işlemleri yerine getirilir ve artık bu yöntem geride bırakılarak ameliyatsız tekniklere geçirmiştir. Bu işlem sırasında kişiye dikiş atılır, narkoz verilir, pansuman yapılır ve oldukça uzun bir istirahat süresi vardır. Çeşitli enfeksiyonların oluşma riski vardır. Komplikasyonlar oluşabilir ve dikişlerin atma ihtimali çok yüksektir. Kişinin uzun bir süre dışkılama işlemini gerçekleştirmemesi ve ağır bir yeme programına girmesi gerekmektedir.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Hastaya 10 dakika kadar kısa bir sürede müdahalede bulunulması mümkündür. Lokal olarak ya da uyutma yöntemi ile ameliyat hızlı bir şekilde tamamlanır. Ameliyatlar sonrasında kişi herhangi bir pansuman ve dikiş yapılmaksızın günlük hayatına devam edebilecek durumdadır. Operasyondan sonra sadece 30 dakika kadar bir dinlenme süresi vardır. Herhangi bir ağrı ve sızı hissedilmesi mümkün değildir. En bilinen ameliyatsız basur tedavisi yöntemleri lazer yöntemiyle basur operasyonu, lastikle bağlama yöntemi ile basur operasyonu.ÜCRETSİZ MUAYENE TALEP FORMU


Ücretsiz muayene olmak için formu doldurmanız yeterli olacaktır.