Kıl Dönmesi Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Kıl dönmesi; oldukça sık görülen bir hastalık olduğu için bugüne kadar birçok teknik ile kıl dönmesinden kurtulmak istenmiştir.Dünyaca kabül görmüş birçok ameliyatlı ve ameliyatsız tedavi yöntemi mevcuttur. Bu yöntemler arasında en çok tercih ettiğim ve en başarılı sonuçlar aldığım en temel 2 yöntem Lazer(NEO Lazer) ve Mikro Sinüsektomi yöntemleridir. Bunun en başlıca sebebi bu yöntemlerde nüks yani tekrar oranı yok denicek kadar azdır. Ayrıca bu yöntemler kişinin günlük hayatını etkilemecek seviyede olması nedeniyle hastalar operasyon sonrası günlük hayatlarına kaldıkları yerden devam edebilmektedirler.ÜCRETSİZ MUAYENE TALEP FORMU


Ücretsiz muayene olmak için formu doldurmanız yeterli olacaktır.Lazer (Neo Lazer ) Yöntemi

Lazer ile kıl dönmesi operasyonlarının en büyük avantajlarından bir tanesi sağlıklı dokunun zarar görmeden sadece ufak iki kanal açılarak içerdeki bölgeye lazer ışınları gönderilerek kıl dönmesinin bulunduğu dokunun içeride yok edilmesi şeklindedir. Bu şekilde onlarca dikiş atılmasına veya aylar süren iyileşme sürecine gerek kalmamaktadır. Hastalarımız birkaç gün içeirsinde günlük hayatlarına geri dönüş yapabilmektedirler. Ayrıca lazer ile tedavi olan hastalarda nüks (tekrar) yok denecek kadar azdır. Tedavi süresi 10-15 dakika arasıda bitmektedir. Çoğu hastamızda lokal anestezi ile yapılabilmektedir.

Mikro sinüsektomi

Şu anda en geçerli olan tedavi yöntemidir. Kişide 2 santim kadar bir kesik açılarak içinde kılın bulunduğu kapsül alınır; çevredeki kötü doku temizlenir ve kapatılır. İşlemden sonra herhangi bir kanama ve benzeri bir durum olmaz. İşlem pansuman gerektirmez. Ameliyat sonrasında kişinin; lokal anestezi etkisinden kurtulması ile birlikte taburcu olarak, günlük hayatına dönmesi mümkündür.

Çok nadir durumlarda eski usül ameliyatlı tedavi yöntemlerine de başvurmaktayız. Bunlardan bazıları;

Flap ameliyatı: Ameliyatta kıl dönmesi oluşturan bölüm tamamen kesilir; bu sayede sorunun oluşmasında yardımcı olan kapsül de oradan alınır. Sonradan bölgede oluşan çukur; cildin herhangi bölümünde alınan doku ile doldurulur. Ameliyattan sonraki dönemde kişinin 15 gün gibi bir süre dinlenmesi gerekmektedir. Kişi tamamen uyutulur ve düzenli pansuman gereksinimi vardır.

Açık bırakma yöntemi: Bu yöntemle kişinin kıl dönmesi yaşadığı bölge ve çevresine kesirler. Uzmanlar tarafından çok fazla tavsiye edilen bir yöntem değildir çünkü kesilme işlemi sırasında sağlıklı olan bölgeden de feragat edilir. Kesilen alan açık bir şekilde bırakılır; kişinin 6 ay kadar bir sürede iyileşmesi söz konusudur.Teknolojik gelişmelerin takip edilemediği ve tıbbın yeterli imkanları sunmadı bölgelerde hala da uygulanan bir ameliyattır.

Premier kapatma: En eski ameliyat yöntemlerinden birisidir ve uygulanışı çok kolaydır. Kişinin kıl dönmesi yaşadığı bölüm tamamen kesilip alınır, ardından bölge dikilir. Bu işlemden sonra kişilerde kıl dönmesinin tekrarlanma oranının yüzde 50 olduğu gözlemlenmiştir. Çünkü kıl dönmesinin yaşandığı bölgede oluşan kese bu ameliyat sırasında alınamaz.ÜCRETSİZ MUAYENE TALEP FORMU


Ücretsiz muayene olmak için formu doldurmanız yeterli olacaktır.Kıl dönmesi neden olur?

Yapılan araştırmalara göre, kıl dönmesi yaşayan kişilerin saç dökülmesi yaşadığı ortaya konmuştur.

Dökülen saçlar kuyruk sokumu bölgesinde düşer.

Makat bölgesinde deri altına yerleşir.

Deri altına yerleşen saç ya da farklı bir tüy ancak bir ameliyat yardım ile çıkarılabilir; bazı durumlarda kılın burada büyümeye devam ettiği görülmektedir. Bu tarz hastalıklarda kişinin günlük hayatı çok daha etkili bir şekilde sekteye uğramaktadır.

 • Hareketsizlik,
 • Kilo
 • Uzun süre oturmak
 • Sık kıl yapısına sahip olmak
 • Bazı meslek grupları,( şoför, yazılımcı vb.)
 • Genetik yatkınlık nedeniyle görülebilir.

Pilonidal sinüs hastalığını nasıl önleyebilirim?

Bölgeyi günlük olarak yumuşak bir sabunla yıkayarak, kıl dönmesinin tekrarlanmasını önleyebilirsiniz:

Tüm sabunun temizlendiğinden emin olmak
Alanı tamamen kuru tutmak
Uzun süre oturmaktan kaçınmak

Kıl dönmesi en çok kimlerde görülür?

Kıl dönmesi en çok erkeklerde görülmektedir. En sık 15-35 yaş aralığında ortaya çıkar. Kadınlarda ise görülme olasılığı düşüktür.

Kıl dönmesi belirtileri nelerdir?

Genel olarak kıl dönmesi yaşayan kişilerin uzmanlara başvurduğunda cerrahi operasyon ihtiyacı duyduğu görülmektedir. Eğer belirtiler doğru bir şekilde takip edilirse kişiler geç olmadan tedavi edilerek hızlıca kıl dönmesinden kurtulması mümkündür. Kıl dönmesinde en belirgin özellikleri;

 • Kuyruk sokumunda şişlik.Bu bölgede oluşan şişlik çoğu zaman bir nohut kadardır.Şişlik büyüdükçe kılın bir apse oluşturduğu gözlemlenir.
 • Apse öncesinde kılın giriş yaptığı alanda bir çökme meydana gelir.
 • Apsenin içi enfeksiyon ile dolduğu gözlemlenmektedir.Bu durumda kişiler sık sık makat akıntısı yaşamaktadır.
 • Apse büyüdükçe kişinin ağırlıktan şikayetleri artmaya başlar.
 • Şiddetli ağrılar nedeniyle kişilerin gün içerisindeki hareketleri engellenir.
 • Apse kaynaklı olarak kişilerin çamaşırlarında kan ve irin görülebilir.
 • Bazı durumlarda kişiler bu ağrıları hemoroid ya da kabızlık nedenli oluşan ağrılar sanabilirler.
 • Kıl dönmesinin deri altına yerleştiği andan itibaren apse oluşumu başlar ve apse artık bir hal aldığında kişinin rahatsızlıkları da ciddileşmeye başlar.Apsenin büyümesi çok daha ciddi hastalıklara yol açabileceği için mutlaka bu aşamada kişinin apse tedavisi görmesi gerekmektedir.

Kıl dönmesi vücudun hangi bölgelerinde görülür?

Şu ana kadar görülen hastalıklara bakıldığı zaman; kıl dönmesi yaşayan kişilerin en çok kuyruk sokumu bölgesinde rahatsızlık yaşadığı ortaya çıkmıştır. Ancak; sadece kuyruk sokumunda kıl dönmesi yaşanır, demek mümkün değildir. Vücudumuzda kıl dönmesinin, aşağıda belirtilen bölgelerde görülme olasılığı da mevcuttur.

 • Göbek,
 • Koltuk altı
 • Parmak araları
 • Boyun
 • Yüz
 • Bacaklar
 • Kasık bölgesi

Tıp dilinde (Pilonidal Sinüs) olarak tanımlanan kıl dönmesi; vücudumuzdan dökülen kılların, kuyruk sokumundaki boşlukta birikerek deri altına girmesi sonucu ortaya çıkan bir iltihabi hastalık türüdür. Genellikle geç fark edildiğinde kişinin günlük yaşamını oldukça rahatsız etmektedir. Sıvı veya irinle dolup, kist veya apse oluşmasına neden olabilir. Kalçaların üstündeki yarıkta oluşur.  Şiddetli ağrıya neden olabilir ve sıklıkla enfekte olabilir. Bulaşırsa, irin ve kanı akabilir ve kötü bir kokusu olabilir.

Çoğunlukla erkekleri etkileyen ve genç yetişkinlerde de sık görülen bir durumdur.  Bu kadınlarda görülmeyeceği anlamına da gelmemektedir. Ayrıca taksi sürücüleri gibi çok fazla oturan insanlarda daha yaygındır. Batık kıl ile çokça karıştırılmaktadır; nedenleri birbirinden farklıdır. Kıl dönmesinin nedenleri nelerdir, diyorsanız hemen açıklayalım.

Eğer vakanız erken teşhis edilirse, şiddetli ağrı yaşamazsınız ve iltihap belirtisi yoktur, muhtemelen doktorunuz geniş spektrumlu bir antibiyotik reçete edecektir. Geniş spektrumlu bir antibiyotik, çok çeşitli bakterileri tedavi eden bir antibiyotiktir. Bunun sinüs sistemini iyileştirmediğini fark etmek önemlidir, ancak enfeksiyon ve rahatsızlıktan kurtulmanızı sağlayacaktır. Doktorunuz bir takip muayenesi almanızı, düzenli olarak saçları almanızı veya bölgeyi tıraş etmenizi ve hijyene özellikle dikkat etmenizi tavsiye eder.