Yağ Bezesine Hangi Doktor Bakar ?

Yağ bezeleri kişilerin çoğunlukla belirli bir boyuta ulaşana kadar farkında olmadığı, iyi huylu yüzeysel deri kitleleridir. Deri de bulunmamaları sebebiyle doktor muayenesinde palpasyon (dokunma) ile kolaylıkla tanımlanabilecek, yağ bezeleri çoğu durumda alınmalarının daha faydalı oldukları düşünülen oluşumlardır. Vücudun yağ hücrelerinden işleyiş ya da görüntü itibariyle bir farkı bulunmayan yağ hücrelerinin kese biçiminde organize olarak salgı ve üretimlerini bölgesel olarak biriktirmeleri ile gelişen yağ bezeleri ya da lipomlar dermatolojik oluşumlar olarak kabul edilmektedir. Bu sebeple vücutlarındaki lipomlar için kişiler ilk sırada dermatoloji bölümünü ziyaret etmeli ve duzman dermatologların görüşüne başvurmalıdır. Kitlenin lipom olduğunun tespit edilmesinin ardından ise konumu, boyutu, hasta yaşı gibi faktörler dikkate alınarak tedavi aşamasına geçilmektedir.

Yağ bezelerinin alınması gerekliliği kararı uzman dermatolog ve hastalar tarafındanbirlikte tartışılarak alınmalıdır. Yağ bezeleri büyümeleri konusunda tetikleyici faktörleri tam olarak bilinmeyen yapılardır. Ancak yaşlanma ve bazı metabolik değişimlere bağlı olarak yağ bezlerinin büyümeleri ve etraflarındaki yapı ve dokulara baskı yapmaları sebebiyle sebep olabileceklerişikayetler mevcuttur.  Bunlar arasında yer alan his kaybı, ya da ağrı, yakın bir büyüme hikayesini izleyerek ortaya çıkmakta ve çoğu zaman hastaların doktora başvurmasındaki neden olmaktadır. Alınması gereken yağ bezelerinin tedavisinde tercih edilebilecek yöntemler arasında cerrahi ve alternatifleri yer almaktadır.

Yağ bezelerinin ilaç ile tedavi edilmesi mümkün değildir. Hücre mimarisi itibariyle vücudun normal hücrelerinin farklı bir şekilde organize olması ile oluşan yağ bezelerinin önemli bir çoğunluğunun iyi huylu olması  da yine buna bağlıdır. Cerrahi tedavi boyutları başka tedavi yöntemleri ile alınmalarına engel olacak kadar büyük lipomların alınmasında tercih edilmektedir. Daha küçük boyutlu bezeler için önleyici tedavi kapsamında değerlendirilebilecek olan radyofrekans gibi alternatif tedavi yöntemleri ise belli özellikleri sayesinde cerrahi tedaviden daha başarılı olmaktadır.

Cerrahi tedavi yöntemlerinin hastane ortamında uygulanması gerekmektedir. Ancak alternatif olan Radyofrekans yöntemi lokal anestezi uygulanarak yapılan ve bu sayede de son derece pratik ve kısa bir müdahaledir. Deri üzerinden lipomun içeriğine müdahale edilerek yıkılmasına ve daha sonra ise küçük bir girişim alanından içeriğin uzaklaştırılmasına imkan tanıyan Radyofrekans yöntemi işlem sonrasında hastaların herhangi bir şekilde dikiş izi ya da yara izi gibi sorunlar ile karşılaşmasının önüne geçmektedir. Başarılı bir beze çıkarılması uygulamasının ardından hastalar kısa süre içerisinde sağlıklı deri görüntüsüne bu sayede kavuşabilmektedir.

Yağ bezelerinin tespit edilmesi durumunda izlenecek yolda doktor görüşü kadar hastaların kararının da önem taşıdığı durumlar bulunmaktadır. Konumları sebebiyle estetik ve kozmetik görüntü sorunlarına sebep olan ve bu sebeple kişileri psikolojik olarka olumsuz etkileyebilecek lipomların alınmasında da radyofrekans yöntemi tercih edilebilmektedir. Yüz,sırt, omuz, kol ve bacaklar gibi bölgelerde bulunan lipomların çıkarılmasında radyofrekans yönteminin tercih edilmesi sayesinde estetik olarak daha başarılı sonuçlar elde edilebilmesi mümkündür.